Amatör Telsizcilik Belgesi Nasıl Alınır? (Amatör Telsizcilik Belgesi Alma Süreci)


Öncelikli olarak burada yer alan bilgiler değişiklik gösterebilir, güncel bilgiler için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü web sitesini takip etmenizde fayda bulunmaktadır. Çünkü Mayıs 2021’e ait YouTube üzerinde bir video izlemiştim fakat süreçte değişiklikler mevcut.

Süreçte herhangi bir form, dilekçe gönderme gibi süreçler bulunmamaktadır. Tüm süreç elektronik ortamlarda ilerlemektedir.

Bir sorun yaşandığında amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr email adresine email gönderilmesi çok hızlı dönüş alınmaktadır.

Amatör Telsizcilik Belgesi Nasıl Alınır? – TA2BUX

Amatör Telsizcilik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

1- Sınav Başvurusu
Sınava başvuruyu Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün e-hizmetler bölümü üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet bilgileriniz ile başvuruyu tamamlayabilirsiniz.

2- Sınav Kurumu Seçimi
Sınav Kurumu olarak Milli Eğitim Bakanlığı seçilir.

*https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/amator_telsiz_sinavi_on_basvuru

Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Her başvuru incelenir ve manuel olarak onaylanır-onaylanmaz. Onaylandığında aşağıdaki gibi bir email gelir.

Sınav Ücreti Nasıl Ödenir?

Milli Eğitim Bakanlığı Ödeme Sistemi üzerinden bilgiler girilerek ödeme yapılır.

Sınav Sonucunu Öğrenme

Sınav sonucu Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü sayfasından değil, sınavı düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı sayfasından öğrenilmektedir.

Başvuru türü olarak “Kıyı Emniyeti Gen. Müd. Amatör Telsizcilik E_Sınavı” seçilir:

Sınav Nerede ve Ne Zaman Olacak?

Ödeme adımı tamamlandıktan sonra sınava giriş ile ilgili olarak MEBBIS’ten SMS gelmektedir ve sınav bilgilerinin detayları yazmaktadır.

Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

Sınava giriş belgesi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü E-Hizmet’ler içerisinden alınmaktadır.

Amatör Telsizcilik Sınavına Nasıl Hazırlanır?

Soru havuzundan sorular geldiği için havuzdaki sorulara çalışmak yeterlidir. Ayrıca Android ve IOS ortamları için uygulamalar da bulunmaktadır.

Sınav Nerede ve Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Sınav Milli Eğitim Bakanlığı’na ait e-sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Sınav merkezinde dokunmatik ekranlı ve kameralı bir ekran bulunmaktadır. Sorular bu ekranda çıkmaktadır ve sorulara cevaplar yine ekran üzerinden verilmektedir. Sınav salonunda motorlu taşıtlar sınavına girenler kişiler ile birlikte girdim.

Hatta benim giriş belgeme geçersiz dediler, nedenini sorduğumda mühür eksik denildi. Sonrasında durum anlaşıldı ki bu söyledikleri motorlu taşıtlar (ehliyet) sınavı içindi. Amatör Telsiz sınavında böyle bir durum yok.

Sınava giderken sınav belgesi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü E-Hizmetler sisteminde yer alan E-Sınav Belgesi Sorgulama alanından indirilmektedir. Sınav salonuna giderken bu belgenin çıktısı bulundurulmalıdır.

Sınav Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Sınav sonucu Milli Eğitim Bakanlığı E-Sınav sistemi üzerinden öğrenilmektedir.

https://esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspx

Çağrı Kodu Borcu Nasıl Ödenir?

Bir kaç gün Kıyı Emniyeti Sistemi üzerinden beklememe rağmen hiç bir menüden işlem yapamadım. Buna istinaden amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr email adresine email atarak durumu ifade ettim. Çok hızlı bir şekilde dönüş sağladılar ve sistem üzerine sınavdan geçtiğim bilgisini görünür yaptılar.

Kendilerinden aşağıdaki dönüş geldi:

“Güncelleme yapılmış, Kuruluşumuzun https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/index web adresinden Borç Sorgulama menüsünden belge ücretini yatırıp –e-Çağrı işareti alma sekmesinden çağrı işaretinizi alabilirsiniz. Ayrıca Kuruluşumuzun https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ web adresindeki “BİZİMLE İLGİLİ” sekme altındaki Sıkça Sorulan Sorular kılavuzundaki bilgileri okuyarak kendi işlemleriniz kendiniz yapabilirisiniz”

Çağrı Kodu Ücreti Nasıl Ödenir?

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü E-Hizmetler sisteminde yer alan Borç Sorgulama alanından ödeme yapılır. Sorgu Seçiniz alanından Amatör Telsiz Borcu seçilir.

Çağrı Kodu Nasıl Alınır?

Çağrı kodu Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü E-Hizmetler sisteminde yer alan Amatör Telsiz E-Çağrı İşareti Alma ekranından alınmaktadır. Şu an bir çağrı kodu aldığım için buradan tekrar ekran görüntüsü paylaşamıyorum. Fakat 3 kodlu olacak şekilde tüm kombinasyonlar bulunmaktadır uygun istediğiniz bir tanesini almaktasınız.

Artık Çağrı Kodu da Alındır, Sıradaki Nedir?

Çağrı kodu alındığında evinize 1 hafta gibi çok kısa bir sürede Amatör Telsizcilik Belgesi gelmektedir. Ayrıca bu belge eve gelmeden önce yine E-Hizmetler altında Belge Oluşturma alanından Amatör Telsizcilik Belgesi indirilebilir.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, başarılar dilerim.

Advertisement

, , , , , , ,

  1. Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: