[Blog Post] İş Hayatı Futboldan Ne Öğrenir? – Takım Çalışması


İş Hayatı Fulboldan Ne Öğrenir? - Ahmet Şerif İzgören

27 Kasım 2011 gününde yazdığım Delik Jeton kitabını hakkında yazı yazdığımdan beri hiç bir kitap hakkında tekrar yorum yazmadım.  Tekrar iş yönetim ve pazarlama alanında kitaplar okuyarak sizlere paylaşımda bulunacağım. Şu an için elimde bu kitapta dahil 6 kitap var.

Öncelikli olarak Ahmet Şerif İzgören’i tanımıyorsanız veya kitaplarından herhangi bir tanesini okumadıysanız hemen kitaplarından bir tanesini almanızı, veya youtube/facebook ta videolarını izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Kitabın isminin içerisidne Futbol geçmesi belkide bir çoğunuz şike sürecinden sonra futboldan soğumasından dolayı bu kitaptan da uzak durmasına yol açacaktır. Fakat içerisinde sadece futbol ile ilgili örnekler yok aynı zamanda basketbol ve voleybol ile bu kulüplerin yöneticilerin söylemleri, yaptıkları yer alıyor. Zaten sadece futbol bilgisi yer alsaydı bence sıkıcı olabilirdi.

Ahmet Şerif İzgören’in bir çok yazardan ve kişiden çok daha iyi gözlem ve olayları başkalarından farklı görme olduğunu yeteneği olduğunu düşünüyorum. Bu kitabında da aşağıda anlatacağım detayları yazması bu cümlemi çok iyi şekilde açıklamakta ve ispatlamaktadır.

Kitap içerisinde 5 ana başlık ve bu 5 ana başlığa bağlı alt başlıklar işleniyor:

  1. Liderlik
  2. Takım Ruhu
  3. Ortak Hedefler
  4. İş Akışı
  5. İletişim

Kitap içerisinde aklımda kalan bir kaç olay:

Futbol: Galatasaray – Leeds maçının öncesinde Beyoğlu’nda iki taraftar birbirine girer ve Leeds taraftarı öldürdükten sonra futbolcuların deplasmana giderken tedirgin olmasına rağmen Fatih Terim’in onları nasıl motive ettiğini biliyor muydunuz?

Futbol: Tuncay’ın Çek Cumhuriyeti maçında yardımcı hakemin bayrağını nasıl 4.hakemden alıp götürdüğünü hatırlar mısınız?

Sanat: Picasso’nun İspanya’da konservatuarı kazanamadığı, Pavarotti’nin yeteneksiz diye Türk Devlet Operası’ndan bir yıl sonra geri gönderildiği düşünülürse kaynak yönetiminin önemi anlaşılabilir.

Futbol: En bana örnek (yazarın tabiri) Yıldırım Demirören’in beğenmeyip yetersiz diye yolladığı ve Beşiktaş’ı 9 milyon tazminat ödemek zorunda kaldığı Del Bosque’nin iki yıl sonra FIFA tarafından Dünyanın En İyi Teknik Direktörü seçilmesi olayını nasıl değerlendiriyorsunuz? Başarısız bir kaynak yönetimi değil mi?

Futbol: Josep Guardiola Barcelona’da görev başladığında odasındaki LCD ekranının maç anazlileri için küçük olduğunu görür, gider kendi maaşıyla büyük ekran TV alır. Kulüp parayı ödemeyi teklif eder, Pep odasında zaten bir televizyon olduğunu ve bunun kendi tercihi olduğunu söyleyerek kabul etmez. Bizde böyle olur mu? Hemen aklınıza kendi yönetiniz veya çevrenizden duyduğunuz bir yönetinizin yaptıkları geldi değil mi?

Futbol: Fatih Akyel Galatasaray’dan Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra gazeteciler sordular: “Fatih, gelecek hafta Şükrü Saraçoğlu’nda Galatasray maçı var. Ne düşünüyorsun?”
Fatih: “Zor deplasman”

Basketbol: Alacakları ödenmediği için en iyi sezonda hiç bir kupa alamayan BJK Cola Turka’nın yaşadıklarının dinlediğinizde hayrete düşeceksiniz.

Dünya: BBC deki bir futbol programına İngiltere Başbakanı James Cameron haber gönderip katılmak istediğini belirtmesine rağmen kanalın bunu kabul etmeyişinin hikayesine şaşıracaksınız.

Voleybol: Avrupa Şampiyonu Olan Genç Kızlar Milli Voleybol Takımına Spor Bakanının kendi imzasını taşıyan iPhone hediye etmesine şaşıracaksınız.

Futbol: Mario Jardel’in “Bırakın maşı, antremanda bile arkadaşlarım bana pas atmıyordu” ifadesini neden söylediğini öğrendiğinizde “O dönem ben takip ediyordum gazeteyi ama bu olayın böyle olduğunu bilmiyordum” diyeceksiniz.

Bir çok olay, bir yaşanmış ve sıra dışı örnekleri gördüğünüzde aslında Spor hayatında ve diğer tüm alanlarda başarılı olmuş ekiplerin nasıl iyi yönetildiklerini, iyi liderlere sahip olduklarını, takım ruhunun nasıl sağlandığını, ortak hedeflere ulaşmak için nasıl çalıştıklarını ve nasıl başarabildiklerini gördüğünüzde bir sonraki sayfaya çevirerek, “acaba hangi olay var” diyerek heyecanlanacağınıza eminim.

Mahmut Can Sözeri
İstanbul / 12.01.2015

, , ,

  1. Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: