[Blog Post] Microsoft Tag 2 Yıl Sonra(19 Ağustos 2015) Sonlandırılmış Olacak. Peki Sonra Ne Olacak?


Microsoft_tag_logo

Merhaba Tag Severler,

Uzun zamandır Microsoft Tag konusunda uzun zamandır bir yazı yazmamıştım. Fakat bu yazıyı çok sevdiğim kullandığım hatta üzerine uygulama geliştirdiğim bir platformun artık kullanılmayacağını duyurmak için yazıyorum.

Microsoft Tag ve Microsoft Tag Reader hakkında 3 yıl önce şu yazıyı yazmıştım. Ayrıca Microsoft Tag konusunda yazdığım tüm yazılara şuradan ulaşabilirsiniz.

Beta versiyonu yayınlandığı günden bugüne kadar henüz 3 yıl geçen Microsoft Tag, 2 yıl sonra 19 Ağustos 2015 tarihinde tamamen sonlandırılmış olacak. Microsoft bu teknolojiyi gerçek dünya ile sanal dünyayı birleştirmek isteyen, mevcut müşteri potansiyelini artırmak isteyen kurum ve kuruluşlara yardımcı olmak için geliştirdi. Ama Microsoft ya bu teknolojiye daha fazla vakit, personel, yatırım yatırmak istemedi ya da bu teknolojiden nasıl gelir elde edeceklerini bulamadılar.

Peki Bundan Sonra Ne Olacak?

Microsoft bu teknolojiyi ABD merkezli 8 ülkede ofisi bulunan ScanBuy firmasına lisansladı. ScanBuy firmasına ait olan ScanLife platformu, 18 Eylül 2013 tarihinden itibaren Microsoft Tag desteğini ScanLife’in platformu üzerinden vermeyi planlıyor. Ayrıca ScanLife, hali hazırdaki Microsoft Tag kullanıcılarını kendi sistemleriyle birleştirme desteğinide yine aynı tarihten itibaren vermeyi planlıyor. Tabiki bu uygulamanın ücretli olacağını belirtmek istiyorum.

19 Ağustos 2015 Tarihine Kadar Neler Yapılabilecek?

19 Ağustos 2015 tarihine kadar Microsoft’un şu an kullanımda olan sitesi üzerinden yeni Tag oluşturulabilir, var olan Tag’lerinizi görüntüleyebilir ve Tag’leri taratabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft Tag’i kullanarak iş kurmayı düşünen birisi olarak ayrıca bir kaç satır daha eklemek istiyorum. 2012 yılının Mart-Nisan aylarında KOSGEB Ar-Ge Proje Desteğini almak için Microsoft Tag’in en temel ve vazgeçilmez bileşeni olan bir reklam ve tanıtım platformunu sunmuştum. O zaman satış için düşündüğümüz rakamlar ile ScanLife’in şu an ki fiyatlarını bakıyorum arada neredeyse 100 katı fark var diyebilirim. Ben desteği alamadım ama eğer alsaydım ve bugune kadar satış yapsaydım sanırım şu anda kara kara mevcut müşteriler ile fiyat konusunda nasıl anlaşacağımızı ve nasıl olurda kendimiz yeni bir ürün ortaya çıkarabiliriz onu düşünecektim sanırım. Bir teknolojiyi öyle körü körüne bağlanarak iş yapmama konusunda tekrar düşünmek gerektiğini daha iyi anlıyorum. Var olan teknoloji ortadan bir gün kalkarsa veya başka bir şirkete satılırsa nasıl bir yol izleyeceğimizi ise düşünmek gerekiyor sanırım.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki formu doldurarak paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

, , , , , ,

  1. Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: