ASP.NET Fall 2012 Update BUILD Prerelease İle Gelen Yenilikler Neler?


Merhaba Arkadaşlar,

Evet başlıkta okuduğunuz üzere  Build’in hemen öncesinde, 28 Ekim’de, Visual Studio’nun Web araçlarına ve ASP.NET’e güncelleştirme geldi. Build’da Scott Hanselman ve Jon Galloway tarafından demolarla ve eğlenceli sunumla duyuruldu. Bu eğlenceli Build sunumunu buradan izleyebilirsiniz. Oldukça heyecan verici yenilikleri getirdiğini söylemek istiyorum. Fakat bu prerelease bir güncelleştirme olduğu için doğrudan desteklenmemektedir. Kasım ayında Release olacağınıda ayrıca belirtmek istiyorum.

Dikkat

ASP.NET Fall 2012 Update’ini kurmak için Visual Studio 2012’ye sahip olmalısınız.

İndirme

İndirmek için bu linki kullanabilirsiniz.

Yenilikler Neler?

 1. Web Publishing
 2. ASP.NET MVC 4 içerisinde Single Page Application ve Facebook Application Template’leri
 3. Web API Tracing, OData, Help Page
 4. Windows Azure Authentication
 5. SignalR Item Template’i
 6. ASP.NET Friendly URLs

1- Web Publishing

 • Web Application Project ile Web Site’ler artık aynı publish yöntemleri kullanılabilir
 • Publish Seçimi:
  • Seçilen dosyaları publish yapabilir
  • Uzak(Remote) ile Local’deki dosya farklıları görebilir
  • Local’deki dosyalar ile Uzaktaki dosyaları güncelleme veya Uzaktaki dosyalar ile Local’deki dosyaları güncellenebilir

2-ASP.NET MVC 4 içerisinde Single Page Application ve Facebook Application Template’leri(+Facebook C# SDK)

Aslında Single Page Application(SPA), ASP.NET MVC 4 Developer Preview ile birlikte gelmişti daha sonra pek kullanım amacına uygun olarak geliştirilemedi ve kullanılamadı. Bu yüzden ASP.NET MVC 4 Beta ile Microsoft kaldırıldığını duyurmuştu. Fakat bu güncelleştirme ile geri geldi.

Microsoft’tun Template olarak verdiği SPA, bir TODO listesi tutan bir proje ve Web API, jQuery ile Knockout’u kullanmaktadır. Genel olarak bahsedecek olursak SPA’nın olduğundan, Scott Hanselman’ın belirttiği üzere, tüm işlemlerin tek bir sayfada yapıldığı ve sayfanın post olmadığı project template’i.

Bunlara ek olarak Facebook ile giriş yapabileceğiniz ve doğrudan Facebook için uygulamalarda yapabilirsiniz. FacebookAuthorize Attribute’ü ile sizin belirlediğiniz bir Controller’a spesifik izin alarak giriş yaptırabilirsiniz ve güvenlik önlemi olarak kullanabilirsiniz.

3-Web API Tracing, OData, Help Page

Web API’yi kullanırken zaman zaman problemler meydana geliyor fakat neyin neden kaynaklandığını tespil edemiyorduk. Tarayıcıların Debugger’larından bakabiliyoruz. Fakat istek nereye geldi yanıt tam olarak hangi mekanızma tarafından verildi nereye verildi hangi tipte verildi diye tespit edemiyorduk ama artık bu işlemleri yapabiliyoruz. Bunun için Microsoft ASP.NET Web API Tracing’ NuGet Package’i yüklemeniz gerekiyor.

Ben size örnek göstermek için ek kod yazıp test etmedim sadece URL’den Get metotunu çalıştırmak için aşağıdaki gibi yaptım:

Trace Sonucu:

Help Page ile artık Web API’nın nasıl kullanıldığını geri döndürülen yanıtlarını görebiliyoruz.

OData nın özelliklerini bir controllere ekleyerek kullanabilmeniz mümkün örneğin “Queryable” Attribute’u eklerseniz Url’inizi api/values/$top=150 diye değiştirebilirsiniz.

4-Windows Azure Authentication

Windows Azure Authentication ile Windows Azure üzerinde barındırdığınız web uygulamalarını Windows Azure Active Directory kullanarak authentication yapmanıza imkan sağlıyor. Office365 Kullanıcılarını, şirketinizdeki Active Directory kullanıcılarını veya kendi Windows Azure Active Directory’de oluşturduğunuz kullanıcıları authenticate(kimlik doğrulamak) edebilirsiniz.

5-SignalR Item Template’i

SignalR, Damian Edwards and David Fowler  tarafından geliştirilen, web uygulamalarınızı gerçek zamanlı işlevlik kazandıran web socket’i ve diğer down-level ile diğer iletişim araçlarını kullanan ASP.NET’in yeni üyelerinden birisidir. 15-20 dk gibi kısa bir sürede chat uygulaması yazabilir, facebook’ta olduğu gibi sayfalarınızı update etmeden reverse-push yapabilirsiniz. Tabi bunun yanında Build’da Scott H nin duyurduğu HTML 5 + SignalR ile yapılan bunun gibi de bir oyun yazabilirsiniz.

SignalR artık item template olarak projelerinizde kullanabilir hale geldi.

6-ASP.NET Friendly URLs

ASP.NET uygulama geliştirirken hemen hemen hepimiz arama motorları dostu olan uzantısız URL oluşturmak isteriz. Bunun için urlrewrite gibi teknikler kullanırız. Artık bu uzantı sorunu ortadan kalktı. NuGet Manager Console’dan “Microsoft.AspNet.FriendlyUrls” paketini yükleyerek artık buna sahip olabiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi için  http://aspnetfriendlyurls.codeplex.com/ adresine bakabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte sayfamızın normalde “About.aspx” veya “Contact.aspx” gibi uzantılar kalkarak sadece “About” ve “Contact” olarak görünüyor.

Bağlantılar:

Umuyorum faydalı bir yazı olmuştur.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

, , , , , , , , ,

 1. [Blog Post(Turkish)] ASP.NET MVC İle İlgili Tüm Yazılarım (29 Yazı, 1 Yazı Dizisi ve 1 İpucu Serisi) « Mahmut Can Sozeri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: