Bilge Adam Kızılay Şubesindeki ASP.NET MVC 3 Razor ile Uygulama Geliştirme Semineri Notları


asp-net-MVC3

Merhaba MVC Severler,

Bugün Bilge Adam Kızılay Şubesinde ASP.NET MVC 3 Razor ile Uygulam Geliştirme semineri gerçekleştirdik. Şube içindeki bir seminer olmasına rağmen şube dışı katılım ile birlikte yaklaşık 50-60 kişilik konuya ilgili ve öğrenmek için gelen bir grup vardı. Güzel bir etkinlik gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Dinlemeye gelen herkese çok teşekkür ediyorum. Aldığım geri bildirimler süper.

Güzel haberi şimdiden vermek istiyorum. Seminerlerin devamı gelecek…

Etkinlik sırasında maalesef fotograf çekmediğimiz için herhangi bir fotograf paylaşamıyorum. . .

Seminer sırasında yaptığımız örneği buradan indirebilirsiniz.

Not: Uygulama sırasında Northwind veritabanını kullandığım için sizin bilgisayarınızda eğer web.config te yer alan bağlantı yolu doğru olmazsa hata alacaksınız. Web.config içerisinde gerekli ayarları yapar ve Northwind’ide yüklerseniz tamamdır. Northwind örnek veritabanını buradan indirebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olmanız durumunda çekinmeden sorabilirsiniz.

, ,

 1. #1 by gokhan on January 13, 2012 - 3:52 am

  Merhaba bu uygulamada EntityFrameworkmu kullandınız..

 2. #3 by gokhan on January 14, 2012 - 12:47 am

  Merhaba neden herkes Entty Framework kullanıyor.. Entity frameworkta linq desteği var yanılmıyorsam microsoft linq desteğini kesti ama herkes linq ile yola devam ediyor.. Razor kullanırken entity framework kullanmasak daha güzel işler çıkmazmı. Kusura bakmayın mvcde yeniyim..

  • #4 by Mahmut Can Sözeri on January 14, 2012 - 9:05 am

   Merhaba,

   Haklısınız göreceğiz örneklerin bir çoğu Entity Framework ile yazılmıştır. Daha güzel işler demekle ne demek istediğiniz anlamadım. Fakat ASP.NET MVC içerisinde entity desteği olmasından dolayı, daha az kod ile daha iyi ve hızlı işler yapabilirsiniz. Ayrıca ASP.NET MVC View’ler veya Controller’lar model binding olduğu için kendiniz tek tek manuel class’larınızı oluşturup daha sonra database’e yazacaksanız bu sizin işlerinizi yavaşlatabilir. EF ile hem class’larınız hazır hem de Database katmanınınız.

   İyi günler

   • #5 by toprakk on May 2, 2013 - 1:43 pm

    Peki bu hazır classları kullanarak gerçek anlamda bu işten zevk alabiliyormusunuz.. Arka planda ne üretildiğini bilmemek yada o üretilen şeylerin sizce mantıklı şeyler mi.. Microsoft bu güne kadar çok fazla işe imza attı ama nedense sürekli bir dayatma geleneği var..

    Asp
    Visual Basic ( Can çekişiyor)
    Linq

    Bu dileri geliştirmek yerine neden öldürdü.. Çoğu insan bu dilleri öğrenirken emek harcamıştı.. Yıllardır bir asp.net kullanıcısıyım ve bir gridview içine jquery ile zarzor erişebilmek ajax ile update işlemi yaparken işkence yaşamak ne kadar zor bir durum.. Mvc ile yapılan projelerde ise herkes bir entity sevdası tutturmuş ve sql’in avantajlarını unutmuş.. Bir stored procedure kavramını bilmeyen nice programcılar var.. 2010-2013 yılları arasında asp.net % 4 can kaybı yaşamıştır bunun nedeni ise tutarsızlığıdır.. php’nin dünya genelinde %78 kullanım oranına ulaşması ve asp.net %20 lere gerilemesi ayrı bir tutarsızlık. Silikon vadisindeki en iyi maaşlar python ve ruby kullanan yazılımcılarındır.. Sitemim size değil microsoftadır..

   • #6 by Mahmut Can Sozeri on May 3, 2013 - 8:53 am

    Oncelikli olarak konustugum kisinin ismini bilmek isterdim ki sadece “toprakk” diye bir isim gorunuyor. Ayrica ben Microsoft’ta calismiyorum ya da herhangi bir iliskim yok goruslerim tamamen kendime ait savunma, ovme vs degildir.
    Evet oldukca zevk aliyorum, cunku kendi class’larimida uretiyorum. Bunun yaninda sanirim 2008 yilindan beri ASP.NET MVC’nin kaynak kodlari paylasilmis durumda. Buradan bilgi alabilirsiniz. Buradan da indirebilirsiniz kaynak kodlarini ve neler oluyor bakabilirsiniz merak ediyorsaniz.
    Gerek persormans gerekse ortaya cikan sonuclarin bana mantikli geldigini soyleyebilirim. Ayrica merak ettim hangi kaynaklari acik olan programlama dilinin kaynak kodlarina bakip arka planda neler olduguna baktiniz, lutfen biraz gercekleri konusalim.

    Dayatma geleneginden ne demek istediginiz tam anlayamadim.

    ASP’yi halen kullanan insanlar var sayisi az bile olsa ama Microsoft object oriented mimariye sahip .NET platformunu 2002 yilinda duyurulduktan sonra ASP => ASP.NET, VB=> VB.NET ve C# olarak karisimiza geldi.

    VB.NET’in oldugune katilmiyorum, yani bana gore olmasada olur ama kullanan kisiler halen bulunmaktadir. Detayli bilgi icin buradan yararlanabilirsiniz. LinQ gelistirilmesi durdu evet fakat EF ile extension metotlarla kullanilmaktadir.

    GridView ile jQuery kullanarak Update islemini yaparken zorlanmaniz sizin teknik bilginiz seviyesine baglidir.
    ASP.NET MVC projelerinde ozellikle yazilimcilarin Entity Framework’u tercih etmeleri basta ASP.NET MVC’nin yerlesik yapinda hem Controller’lerin hem de Scoffolding’lerin DataContext ile calisabiliyor olmasi ve kullanicilarin tercihidir. Yine EF’unde Open Source oldugunu hatirlatmak isterim. Bunun yaninda “Sql’in avantajlarini unutmus” cumlesini tam anlayamadim. Cunku SQL dediginiz Structured Query Language’dir. Eger MSSQL demek istediyseniz oda Relational Database Management System’dir alakasi yoktur. Cunku EF bir Object Relational Mapping Framework’udur. Bir cok yazilimci projeye gore Entity Framework’u kullanmaya karar verir.

    Size katiliyorum bu konuda maalesef bilgisiz “yazilimci” oldukca fazla var. Store Procedure yine benim gorduklerim ve duyduklarimin yaninda hafif kalir. Yasanan can kaybini ve oranlari ogrendiginiz yeri paylasirsaniz sevinirim. Ayrica Silikon Vadisinde ve dunya genelinde ozellikle yeni girisimlerde Ruby- Ruby On Rail ve Python cogunlukta kullanilmaktadir. Kurumsal projelerde bu oranin en azindan Turkiye pazari icin cogunlugunu Microsoft teknolojileri oldugunu soyleyebilirim. Alinan maaslar ile ilgili bilgiyi buldugunuz kaynagini paylasmanizi rica edecegim. Siz hangi isi iyi yaparsaniz alacagiz maas her zaman iyi olur benim kisada olsa bu sektorde ogrendigim bu. Ama su an yazilima basliyor olsaydim Turkiye’de ve Microsoft teknolojilerini kullanarak baslayacagimi soyleyemem.

    Microsoft’ta sitem yapilacak o kadar konu var ki.

    Herkes elbette gorusunu paylasabilir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: