Büyük Olma Muhteşem Ol – Başarılı İnovasyon Taktikleri


Yazıma başlamadan önce kitapta her bölümün başında yer verilen oldukça anlamlı cümlelerden bir kaç tanesini sizinle paylaşmak istiyorum:

  • “İnsan kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe, yeni okyanuslar keşfedemez.” André Gide
  • “Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız,vardığınız yerin önemi yoktur.” Peter Drucker
  • “Para kazanmak için yola çıkan zengin olamaz.” Guy Kawasaki
  • “Başarı bir yol değil, yolculuktur.” Ben Sweetland

Öncü Girişimciler – Türkiye’nin İlkleri” kitabınında yazarı olan Şafak Altun “Büyük Olma Muhteşem Ol” kitabı içerisinde Dünya’dan ve Türkiye’den bir çok başarılı iş fikrinin nasıl uluslararası başarıya dönüştüğünü verdiği örnekler ile çok akıcı işlediğini söylemek istiyorum.

Otobüste bu kitabı okurken yanımdaki arkadaşım “başkalarının başarısını niye okuyorsun ki” dediğinde, Şafak Altun’un Ön Sözde ifade ettiklerini kendi cümlelerim ile anlattım: Büyük şirketlerin yanı sıra küçük şirketlerin ve/veya kimilerine göre küçük fikirlerin nasıl büyük başarıya ulaştığını görmek, nasıl tutkuyla fikirlerine sarıldığını bilmek, sabır ile nelerin başarılabildiğini okumak beni mutlu ediyor. Fikirlerime daha çok inanıp bunları hayata geçirmek için izleyeceğim yollar hakkında bana önemli ayrıntıları veriyor.

IBM’in bir yılda aldığı patent sayısı bizim şimdiye kadar aldığımız tüm patent sayısına neredeyse denk. Bu yüzden inovasyon şart… Aslında şirketlerin Ar-Ge’ye ayırdıkları yıllık bütçe ile alınan patent sayıları ve inovatif ürünler arasında dolaylı olmasada bir ilişki olduğu söylenebilir.

Sosyal ağlar sayesinde insanlar artık herhangi bir ürün alacağı zaman önce yorumlara bakıyor, diğer insanların fikirlerini alıyor ve daha sonra karar veriyor. İnternet sayesinde bu bilgilere dakikalar içerisinde ulaşabiliyor. Sosyal ağlar sayesinde müşterilerinizden anında geri dönüş alabilir, ürününüzü ona göre şekillendirebilirsiniz. Ayrıca ulaşacağınız kişi sayısı ise saatler içerisinde milyonlar olması işten bile değildir.

Yerel pazarı düşünüp,  uluslararası pazar için çalışmaların yapılması gerektiğini yazar başarılı şekilde ifade etmiş.

İyi okumalar,

  1. Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: