Steven Paul Jobs’ın İnanılmaz Hikayesi


Öncelikli olarak yazıma başlamadan önce, hiçbir Apple ürününe – ipod, ipad, iphone, macbook vs- sahip olmadığımı söylemek istiyorum. Hemen konuya girip kitabı kısaca özetliyim daha sonra ayrıntılar hakkında bilgi vereceğim.

Okuduğunuzda göreceksiniz ki teknik bilgisi üst düzey değil – normal. Kendisi bir ürün ortaya çıkarmamıştır- üretmemiştir- peki nasıl bu kadar başarılı oldu?

Gençliğinde farklı bir okula gitmek için ailesi zorlarken olduğu gibi hala kontrole ihtiyaç duyuyor ve aynı hoşgörüsüzlük en yakın arkadaşlarını ve Apple’daki doslarını sadakat konuları yüzünden dışlamasına neden oluyor; Sahip olduğu – sunumlar kullandığı- beyaz tahtasına müdahale eden Pixar kurucularından birine patlamasında gösterdiği çocukça sertlikte olduğu gibi.

Kısaca Hayatı:

Ailesini kendi istedikleri doğrultusunda başka bir okula gitmek için taşındırıyor – henüz 10 yaşında- . İstediği koleje gitmek için ailesinin kaldıramayacağı bir okulun masraflarını ödetmeye zorlamıştı. Bir şirkette çalışmak istiyor, onu çalışan olarak almamaları durumunda şirketin kapısından ayrılmayacağını söylüyor ve alıyorlar işe. Hindistanda 2 ay kalıyor. Döndüğünde arkadaşlarıyla şirket -Apple -kuruyor, 21 yaşında 1milyon doları, 22 yaşında 10 milyon doları ve 23 yaşında 100 milyon doları oluyor. Apple’dan atılıyor. Daha sonra tekrar şirket – NeXT adında- kuruyor. Pixar ı alıyor ve 10 milyonlar yatırdığı şirketteki hisselerinin değeri yıllar içinde 1.5-2 milyar dolar ediyor. Gerçekten sektörün hakimi oluyor. Uzun yıllar sonra tekrar Apple ın başına geçiyor.

Kişiliği gerçekten çok ilginç. Yaptıklarının bir çoğuna “yuh” diyeceksiniz, böyle bir kişilik olmaz diyeceksiniz. Elimden kitabı hiç bırakamadım. 400 sayfalık bir kitap, okumayı seven fakat fazla vakit ayırmayan ben -bile- 1 haftada bitirdim(Kpds ye çalışıyorum çünkü).

Kitapta ise kalan tek amacının en büyük rakibini geçmek istediği yazıyor, yani Bill Gates’i…

Ayrıntılar için kitabı Migros lardan almanızı tavsiye ederim. Ben 4 liraya aldım. Ankamall deki 5M de ise 3 liraydı…

, , ,

  1. Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: