Bill Gates Hakkında Az Bilinenler (Bölüm 2)


Yazımıza ara vermeden devam edelim.

Zirvede kalmak: 1984, 1997 ve 1999 yıllarında Time dergisine kapak olan Bill Gates 80’lerden bu yana şöhretinden hiçbir şey kaybetmemiş.
* * *
Gates bebekken bile yerinde duramazdı. Beşikte ileri geri sallanır, saatlerini sallanan oyuncak atla geçirirdi. Sallanma duygusu çok rahatlatıcıydı ve bunu yetişkin olduğunda da yapmaya devam etti. Sallanma alışkanlığı, taklidini yapanlarca en fazla kullanılan malzeme oldu.
* * *
Bilgisayar olan düşkünlüğü her ne kadar paradan kaynaklanmıyor gibi gözükse de yirmi yaşına geldiğinde milyonlarca dolar kazanabileceğini söyleyerek övündü. Dokuzuncu sınıfa geldiğinde Gates ve arkadaşı Paul Allen, bilgisayar dünyasının büyüsüne kapılmışlardı. Genç Bill sınıfta bir bilgisayar kursu açarak en çekici kızların sınıfına katılmasını sağlamıştı.
* * *
Bilgisayar olan düşkünlüğü lise yıllarında da devam etti. Şirketlerin bilgisayarlarına giren virüslerin ortaya çıkarılmasına yardım etti.
* * *
Ailesi Gates’in geleceği konusunda kararsız davrandı. Gates’in yetenekli olduğunu biliyorlardı ama hiç içine girmediği bir sektörde nasıl ayakta kalacaktı. Babasının Bill’i avukat olarak görme hayallerine karşın 1975 yılının ilkbaharında Harvard’ın ikinci senesindeyken okulu bıraktı.
* * *
Genç olması başlarda sorun yarattı. İşyeri kontratlarında yaşı sorun oldu. Araba kiralamak için en az yirmi beş yaşında olması gerektiğinden müşterilerini ziyaret etmek için taksi kullanıyordu. Zaman zaman müşteriler barda buluşmayı teklif ettiğinde yaşından dolayı reddetmek zorunda kalıyordu.
* * *
2000’li yıllara gelindiğinde Gates’in serveti 100 milyar doları aşmıştı. Gates mirasını çocuklara bırakmasının yapıcı bir davranış olmayacağı kanısındaydı. Bu çaptaki bir servetin lütuf olmaktan öte dezavantaj olduğuna inandı. Böyle Gates ve eşi Melinda çocuklarının rahat bir hayat sürmelerine olanak sağlayacak kadarını ayırıp servetlerinin geri kalanını kendi kurdukları vakfa bağışladılar.
* * *

Yardımseverlik: Bill ve Melinda Gates Vakfı ile özellikle de Afrika’da pek çok insani organizasyonda bulunuyor.
* * *
Gates fiyatı 1500 dolar olan cep telefonları çıktığında onları çok pahalı bulmuştu. Oysa tüm cep telefonu şirketlerini satın alacak kadar servete sahipti. Sonunda cep telefonlarının pratik yararlarını görmüş ve bir tane edinmişti.
* * *
1999 yılında serveti 100 milyar doların üzerine ulaştığında mal varlığının tüm Afrika ülkelerinin sahip olduğundan daha fazla olduğu iddia edildi. Ayrıca kişisel varlığının, dünyanın en zengin ülkesi haricindeki diğer tüm ülkelerin ekonomik hasılatlarından daha fazla olduğu da söylendi. Basın, Gates’in servetini hesaplamaktan pek keyif aldı. Örneğin; 1999 yılının Nisan ayında serveti 100 milyar dolar barajını geçtiğinde saat başı sağladığı kazancın 4,566 milyon dolar olduğu yazıldı. Serveti tedavüldeki tüm 1 dolarların toplamının iki katıydı. Eğer parasını nakit halde yatağının altına saklasaydı her sabah altı mil yükseklikten yatak odasına paraşütle atlardı.
* * *
Microsoft’ta 1988 yılında davalar için beş avukat yeterliyken, 2003 yılında açılan davaların sayısına paralel olarak avukatların da sayısı mantar gibi çoğalmış ve üç yüz avukata ulaşmıştı.
* * *
Microsoft “tur bindirme” diye bilinen bir davranış modeli geliştirdi. İşe ilk gelen kişi kapıya en yakın yere arabasını park ediyordu. İkinci gelen bir önceki arabanın yerine park ediyordu ve sıra böyle uzayıp gidiyordu. İnsanlar saatlerce binadan dışarı adımını atmaksızın çalışmanın başarı belirtisi olduğunu düşünüyorlardı. İkinci gün işe gelenler yerinden hiç kıpırdamadan duran arabanın önüne geçemiyorlardı. Tur bindirmek işkolikler açısından bir çeşit teşvik anlamına geldi.
* * *
Web sitelerinde sıkça görülen bir espri: “Bozulan bir asansörde Timothy McVeigh (Oklahoma bombacısı), Saddam Hüseyin ve Bill Gates ile birlikte sıkışıp kalsan ve silahında sadece iki kurşun kalmış olsa ne yaparsın? Emin olmak için Bill’e iki kurşun sıkmalısın.”
* * *
Microsoft’un en yüksek ücret alan beş yöneticisini saymazsak, ortalama bir Microsoft elemanı maaş ve hisse senedi opsiyonları da dahil olmak üzere yılda yaklaşık 220.000 dolar kazanıyor.
* * *

Pasta: Sevenleri olduğu kadar sevmeyenleri de var.
* * *
Söylendiğine göre Microsoft her yıl programcılarından en zayıf olan yüzde 5 kadarını işten çıkarıp, ekibini taze ve güçlü tutmaktadır.
* * *
Gates 1983 yılından beridir hiç programlama yapmamıştır. Yine de zorda kalınması durumunda Gates’in bir haftada etkileyici yazılımlar geliştirebileceğinden kimsenin şüphesi yoktur.

“Workaholic” diye çağrılır, yani “iş-kolik”.

*Kaynak: Blog Dergisi 2009 Aralık

  1. Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: