ŞaşıYorum™ 6 (Bill Gates vs Volkswagen)


Bu başlık altında yazmamın sebebi okuduğumda gerçekten şaşkınlıktan – uykunun ters etkisi ilede birlikte – gözlerim açıldı. Uzatmadan hikayeyi sizlere sunuyorum. Alıntıdır fakat bir forumdan aldığım oda başka bir yerden aldığı için birinci kaynağa ulaşamadım.

Bill Gates : Eğer Volkswagen üretim teknolojisini bizim kadar geliştirseydi bugün otomobil fiyatı 25 dolara inerdi. Bir depo benzin 1 000 km yeterdi.

Volkswagen : Biz Microsoft un teknolojisiyle otomobil üretseydik, bu otolar yollarda hep stop eder, hava yastıkları açılmadan önce, Emin misiniz? diye sorardı.

Microsoft’un Kurucusu Bill Gates in ABD nin en büyük bilgisayar fuarı olan Comdex i gezdikten sonra, bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişimi örneklemek için yaptığı açıklama, ünlü otomobil üreticisi Volkswagen i (VW) kızdırdı. VW, Gates in sözleri üzerine yaptığı açıklamada, otomobil üretiminin Microsoft teknolojisi gibi olması halinde neler yaşanacağını anlatıyor.

İşte, VW ye göre Microsoft teknolojisi (windows’u belirtmek istemişler sanırım yoksa tam olmuyor) ile üretilen otomobiller:

1. Ortada hiç bir neden yokken otomobiller günde en az iki kere stop ederdi.

2. Yol çizgileri her yeniden boyandığında yeni bir otomobil almak zorunda kalırdınız.

3. Otoyolda giderken birdenbire otomobilin bütün göstergeleri kilitlenir ve sizin bunu kabullenip arabayı baştan çalıştırmanız gerekirdi.

4. Bazen sağa dönüş gibi basit bir manevra, arabanın tamamen stop etmesine neden olur ve bu durumda motoru yeniden yüklemenizi gerektirirdi.

5. Macintosh, güneş enerjisi ile çalışan daha güvenli, çok daha süratli bir otomobil yapar, ancak araba mevcut yolların sadece yüzde 5 ine girebilirdi.

6. Yağ, hararet ve akü ikaz ışıklarının hepsi ortadan kalkar ve tek bir Genel Koruma Hatası sinyali olurdu.

7. Yeni koltuklar herkesin aynı boy ve kiloda olmasını gerektirirdi.

8. Hava yastıkları açılmadan evvel, Emin misiniz? diye sorardı.

9. Bazen araba durup dururken kilitlenir ve aynı anda kapı kilidini açıp, marşa basıp bir elle de anteni tutmadıkça blokaj çözülmezdi.

10. VW her yeni model otomobili piyasaya çıkardığında müşterilerin araba kullanmayı baştan öğrenmeleri gerekirdi.

Bill Gates’e bazen gerçekten ŞaşıYorum . . .

  1. #1 by Osman on November 14, 2011 - 12:40 pm

    Bu kadar dogru yorum yapilamaz. Is geregi windoze kullanmak zorunda kaldigim durumlar disinda 1997 yilindan beri gururla LINUX kullaniyorum ve herkese gecmelerini tavsiye ediyorum

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: