The Butterfly Effect


Kelebek etkisi 3 adet filmi(2004,2006,2009) olan seri bir filmdir. Devam niteliğinde değildi filmleri ama yine de çok iyidir. En sevdiğim filmler arasında diyebilirim. Ama değinmek istediğim nokta filminden ziyade Kaos teoremi içerisinde geçen anlamıyla ilgili. Ben daha farklı bakıyorum duruma bir insanın evden çıkarken ki üzüntüsü gün boyunca zincirleme olarak diğer insanları da etkiler insanlar insanları derken bir evren bir anda etkilenir. Ama tabi esas teori böyle değil Can Dündar blogunda güzel açıklamış: Biliyor musunuz; “Çin’de bir kelebek, bir çiçeğin üstüne konarken kanat çırptı diye Karayip adalarında fırtına çıkarmış.”

James Gleick’in Tübitak yayın larından çıkan kitabı “Kaos”ta çağdaş fiziğin kavramla rından “Kelebek etkisi” şöyle ta nımlanıyor: “Bugün Pekin’de ka natlarını çırpan bir kelebeğin havada oluşturduğu dalgalar gelecek ay New York’ta fırtına sistemlerine dö nüşebilir.”

Aynı yayınevinin “Rast lantı ve Kaos” adlı kitabı ise Edward Lorenz’in “kelebek etkisi” kavramını “Bir kele beğin kanat çırpmaları bile belli bir süre sonra atmosfe rin durumunu tümüyle değişti rebilir” diye açıklıyor.

“Kaos teorisi”ne bulaşmamın ne deni atv’de izlediğim bir haber…

Haberde, Ağansoy cinayetinin sanığına olay mahallinde tatbikat yaptırılıyordu. Genç sanık, tatbi katta nereden nasıl ateş ettiğini, yüzünde daimi bir te bessümle anlattıktan sonra minibüse bindirilirken yük sek sesle aynen şöyle bağırdı:

“Çin’de bir kelebek, bir çiçeğin üstüne konarken ka nat çırptı diye Karayip adalarında fır tına çıkarmış.”

Kitapları yarın temin edeceğim. Okumak isteyenler için David Ruelle ın Rastlantı ve Kaos ile James Gleick ın Kaos isimli kitapları Tubitak yayınlardından. Tubitak yayınları kitapları kar amacı gütmeksizin satmaktadır o yüzden piyasaya göre çok ucuzdur tahminim 2si anca 10lira eder. Tavsiye ederim… Yarından itibaren ingilizce ve C# ile ilgili yazılar yazacağım. Herkese iyi geceler…

  1. #1 by gülcan on July 17, 2010 - 10:22 pm

    bende o filmin serisini izledim gerçekten güzel.Bir kaç sahnesi dışında 😀

  2. #2 by mcansozeri on July 17, 2010 - 10:40 pm

    Kesinlikle… Sevdiğim filmlerin başında geliyor

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: